Partie krásného Rudiho (Vyšehrad, 399 Kč) – to jsou rodinné legendy na pomezí vzpomínek a fantazie. Jan Štifter v knize oživuje vzpomínky na svého dědečka Rudolfa, zvaného krásný Rudi. Muže, jehož život byl prosycen šarmem, nadhledem a vášní. V jeho příběhu se probouzí svět venkovských Trhových Svinů i rušnějších Českých Budějovic. Jan Štifter se pomocí tradovaných historek, archivních stop i vlastní paměti vydává ke kořenům, aby přiblížil postavy, jejichž životní kroky se hluboce otiskly do historie. Atmosféru dokresluje obrazová příloha vytvořená umělou inteligencí, která doplňuje ilustrace Sabiny Třeškové a grafické zpracování Kateřinou Urbanovou.

Partie krásného Rudiho zachycuje historii Štifterovy rodiny, převážně dědečka Rudolfa a babičky. Rudi byl nemanželské dítě, kniha tak popisuje až detektivní pátrání po jeho otci. V knize se misí téma rodinné paměti, historek tradovaných i pravdivých a rodových kořenů.
„Tváře těch, o kterých píšeme, známe, ale neexistují fotografie, které naše prababičky a pradědečky zachycují v situacích, jimiž vstoupili do rodinné historie. A tak jsem krok za krokem začal vytvářet fiktivní fotoalbum pomocí aplikace Midjourney. Propojili jsme lidskou paměť s umělou inteligencí a tu pak zase s rukou ilustrátorky Sabiny Třeškové a grafičky Kateřiny Urbanové, díky kterým postavy vystoupily z fotorámečků a kráčí celou knihou, aby vyprávěly jeden rodinný příběh,“ vysvětluje Jan Štifter.
Výtvarně je Partie krásného Rudiho pojata jako scrapbook a vymyká se běžnému zpracování jak svými ilustracemi, tak i obrazovou a grafickou úpravou. Text doprovází bohaté černobílé linkové ilustrace Sabiny Třeškové (roz. Chalupové). Neotřelý zlom Kateřiny Urbanové používá jinak tvarované řádky, různou velikost písma a ručně psané popisky, názvy kapitol a paginace. Ilustrace pak doplňují rodinné fotografie, které vygeneroval sám autor pomocí AI.
Jan Štifter k tomu dodává: „Strávil jsem nad fotografiemi nakonec nejvíc času, aby odpovídaly mé představě o příběhu, aby hrály a nelhaly, přiznávaly, že ilustrují text s tou ohromnou devízou, že využívají tváří skutečných lidí. Tahle knížka je pro mě výletem do minulosti a budu rád, když se stane vstupenkou pro další rodinná představení, příležitostí pro další herce a režiséry. Vaše babičky a vaši dědečkové se už taky třesou na svoji novou roli.“

O autorovi
Jan Štifter absolvoval kulturní dějiny na Univerzitě Pardubice. Působil v redakcích MF DNES a Lidových novin, v týdeníku MF Sedmička pracoval jako šéfredaktor. V roce 2013 založil lifestylový magazín Barbar! Za román Sběratel sněhu získal řadu ocenění, včetně Ceny čtenářů České knihy, novelu Café Groll adaptovalo Jihočeské divadlo. V nakladatelství Vyšehrad vydal též sbírky povídek Světlo z Pauliny a Krajina roztavených zvonů a venkovskou románovou kroniku Paví hody. Vedle prózy se věnuje odborným textům především z oblasti nejjižnějších Čech. V Trhových Svinech organizuje literární festival Svinenské čtení. S rodinou žije v Českých Budějovicích, s manželkou Evou mají čtyři děti.
